Baner

Literatura w życiu dziecka

Książki dla dzieci

Literatura oraz czytanie książek powinno być stałym elementem dzieciństwa każdego dziecka. To właśnie wspólne czytanie i przeżywanie przygód różnych bohaterów buduje stabilne więzi, rozwija wyobraźnię dziecka, empatię, a także kreatywność i ciekawość świata.

Niestety, coraz częściej zamiast czytać dziecku wolimy włączyć mu bajkę czy program w telewizji lub na youtube. Dziś znalezienie czegokolwiek w sieci jest banalnie proste i wiele osób woli właśnie w taki sposób zajmować uwagę maluchów. Niestety, taka forma rozrywki nie stymuluje wyobraźni dzieci w taki sposób, w jaki robią to książki dla dzieci. Literatura powinna być w życiu dziecka od pierwszych lat jego życia, gdyż wprowadza je w świat wartości, w świat kultury i odpowiednich zachowań.

Różne akcje społeczne propagują czytanie dzieciom, jednak wciąż nie wszyscy rodzice umieją znaleźć czas na regularną lekturę. Jeśli jednak brak czasu staje się problemem, przez który nie możemy spędzać z dzieckiem czasu i wspólnie się bawić wówczas powinniśmy się zatrzymać i zastanowić. Czy rzeczywiście potrzebujemy tylu obowiązków, czy rzeczywiście musimy brać te nadgodziny w pracy, czy umawiać się na dodatkowe zajęcia?

Musimy dostrzec to, co jest najważniejsze, a dla każdego rodzica najważniejsze powinno być właśnie dziecko - nie kariera i znajomi, nie pieniądze i wyposażenie domu, ale właśnie dziecko. A dla niego największą wartość stanowi uwaga, którą mu poświęcamy, i nie zmieni tego nic, ani dodatkowe 10 000 na koncie, wór zabawek, ani inne rozrywki. Dlatego mimo wszystkich obowiązków, którymi codziennie jesteśmy obarczeni powinniśmy znajdować te kilkanaście minut dziennie na czytanie książek dla dzieci.