Baner

Jak wybrać dobrą książkę kucharską?

Na półkach w księgarniach wręcz roi się od książek kucharskich, napisanych zarówno przez specjalistów od zdrowego żywienia, celebrytów, jak i skromne gospodynie domowe. Każda kobieta na pewno pamięta, kiedy pierwszy raz wzięła do ręki książkę kucharską swojej mamy lub babci, jak kartka po kartce poznawała coraz to nowe przepisy, a jej wyobraźnia pracowała. Wybór dobrej pozycji jest jednak dość trudny, głównie z powodu ogromu dostępnych lektur.

Gdzie kupować
Książki kucharskie można kupić niemal wszędzie: w księgarniach, dyskontach spożywczych i marketach, a także w kioskach. Można również zamawiać przez internet. Szczególnie ten drugi sposób jest dobry, kiedy szuka się dobrych wydawnictw obcojęzycznych.

Jak wybierać
Nie warto sugerować się znanym nazwiskiem na okładce. Większość celebrytów nie ma czasu gotować lub wymyślać nowych przepisów, a o szatę graficzną, piękne zdjęcia i układ książki dba wydawnictwo zatrudniające fotografów i specjalistów od marketingu. Książki typu encyklopedycznego, tak zwane biblie kulinarne warto mieć jednak na swojej półce. Znaleźć można w nich mnóstwo tradycyjnych, klasycznych przepisów kuchni polskiej, które można potem swobodnie przekształcać, nadając daniom inne aromaty i smaki. Jednak prawdziwe perełki to książki kucharskie napisane przez blogerów, a więc zarazem przez prawdziwych hobbystów i samouków. Warto je kupować, ponieważ ich zawartość bardzo się wyróżnia, widać, że zostały napisane z pasją, zaangażowaniem i dbałością o szczegóły.

Tags: