Baner

Z dbałością o młody kręgosłup


Plecaki dzisiaj mają być nie tylko ładne, ale przede wszystkim mają chronić kręgosłup młodego człowieka przed urazami i skrzywieniami. Nie każdy model jednak odpowiada tym zaleceniom.

Specjalnie dla dzieci i młodzieży

Plecaki młodzieżowe powinny być odpowiednio zaprojektowane, aby nie szkodziły zdrowiu. Po pierwsze muszą one być dobrane do wieku i wielkości dziecka. Dzisiaj bez problemu znaleźć można też takie modele, które mają specjalnie wyprofilowany tył, nawet ze stelażem, aby wygodnie się nosiły i chroniły to, co najważniejsze. Duże znaczenie mają też szelki, które powinny być szerokie i miękkie, no i oczywiście regulowane i to w dosyć prosty sposób.

Chroń dziecko przed skoliozą

Kiedy już każdy ma dobrej jakości plecak młodzieżowy to jeszcze musi go odpowiednio nosić, bo to również ma znaczenie. Jeżeli zwisa on od połowy pleców, aż do wysokości ud, to zdecydowanie nie jest to prawidłowe. Dziecko wówczas automatycznie pochyla się do przodu, aby zrównoważyć ciężar. Górna krawędź tornistra powinna znajdować się na wysokości ramion, z kolei dolna jego krawędź powinna znajdować się na wysokości kości miedniczej. Tych wszystkich zasad nie można bagatelizować, ponieważ jest to prosta droga do problemów jak skolioza, kifoza czy lordoza.

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo szkodzą dzieciom, kiedy nie pilnują ich w kwestii noszenia plecaka w prawidłowy sposób. Czas uświadomić ich, że popełniają kardynalny błąd.
Tags: