Baner

Ziołolecznictwo, czyli leczenie roślinami

Ziołolecznictwo, a więc fitoterapia ma bardzo bogatą historię. Co ciekawe, sięga początków ludzkości. To jedna ze starszych dziedzin medycyny naturalnej, która polega na wykorzystywaniu surowców roślinnych w lecznictwie.

Początki ziołolecznictwa sięgają jeszcze człowieka pierwotnego, który funkcjonował obserwując naturę. Dzięki obserwacji zwierząt poznawał dary natury. Nauczył się m.in. unikać roślin szkodliwych czy toksycznych dla organizmu. Co ciekawe, najstarsze udowodnione przykłady stosowania ziół obecne są już w dokumentach asyryjskich i babilońskich. Jednak największe znaczenie w tym przypadku miał  Egipt. Na papirusie z XVI w p.n.e. znajduje się niemal 900 przepisów na naturalne leki pochodzenia roślinnego.


Stosowanie preparatów ziołowych wymaga jednak przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu ich działania. Przydatne w tym przypadku są książki o leczeniu ziołami. Pozwala ona na wybór odpowiednich preparatów czy ziół. Zawiera też informacje odnośnie ich stosowania. Ciekawsze propozycje dostępne na rynku to książki Mateusza Senderskiego  „Zioła. Praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie”, „Ziołowe receptury na zdrowie. oraz cykl poradników  „Zioła w leczeniu…”, które poświęcone są różnego rodzaju dolegliwościom. Ciekawa jest również książka Teodora Książkiewicza „Ziołolecznictwo Ojców Bonifratrów”. Z kolei z pozycji naukowych warto wspomnieć „Leksykon Roślin Leczniczych” Dietricha Frohme.
Tags: